نمک معرفی میلیون میلیونی استان قم متخصص قلب

نمک: معرفی میلیون میلیونی استان قم متخصص قلب پلیس آگاهی دندانپزشک کلاهبرداری دندانپزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی حباب در قیمت اجاره‌بها

خسروی: مردم صبورانه وارد بازار مسکن شوند |سرحدی: اجاره‌نشینان توان مالی پرداخت اجاره سنگین را ندارند 

حباب در قیمت اجاره‌بها

حباب در قیمت اجاره بها

عبارات مهم : اجاره

خسروی: مردم صبورانه وارد بازار مسکن شوند |سرحدی: اجاره نشینان توان مالی پرداخت اجاره سنگین را ندارند

تحلیلگران اقتصادی عنوان می کنند که رشد اخیر قیمت مسکن کاملا حبابی است و هیچ علت منطقی جهت این رشد وجود ندارد، بنابراین به نظر می رسد با رشد حبابی قیمت، باید در انتظار رکود دوباره جهت بازار مسکن باشیم.

مریم فکری: همزمان با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقال مسکن، قیمت اجاره نیز در بازار اوج گرفته هست. این روزها صاحب منزل ها قیمت هایی را جهت واحدهای اجاره ای خود پیشنهاد می دهند که تعجب بسیاری از مستاجران را به خود وا می دارد؛ به نظر می رسد زیاد کردن قیمت دلار در این مساله بی اثر نبوده است و موجران به بهانه شرایط بازارهای موازی و به خاص ارز، قیمت ها را اوج برده اند.

حباب در قیمت اجاره‌بها

این در شرایطی است که بر تعداد اجاره نشینان در طول سال های گذشته به علت رشد بالای قیمت مسکن و قدرت پایین خرید مسکن مردم افزوده شده است هست. چندی پیش عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز از این عنوان پرده برداری کرد و گفت: آمارها نشان می دهد که میزان اجاره نشینی در کشور عزیزمان ایران همانند سایر کشورها رو به زیاد کردن است.

براساس نتیجه های سرشماری سال 1395، 7 میلیون خانوار در کشور عزیزمان ایران مستاجر هستند و این آمار نشان می دهد که اجاره نشینی در کشور عزیزمان ایران 36.8 درصد زیاد کردن پیدا کرده هست. این در شرایطی است که آمار غیررسمی شمار اجاره نشینان در کشور عزیزمان ایران را تا دو برابر اعداد مراجع آماری رسمی اعلام می کنند.

خسروی: مردم صبورانه وارد بازار مسکن شوند |سرحدی: اجاره‌نشینان توان مالی پرداخت اجاره سنگین را ندارند 

حامد مظاهریان در اظهارنظری که چندی پیش در خصوص تعداد مستاجران داشت، بیان کرد که هر خانوار ایرانی جهت تامین مسکن خود به طور میانگین 12 میلیون تومان در سال هزینه می کند.

در این شرایط، بعضی تحلیلگران بازار مسکن عنوان می کنند با توجه به پایین بودن توان اقتصادی خانوارهای اجاره نشین و موجودی ۴۹۰ هزارمسکن خالی در پایتخت کشور عزیزمان ایران و ۲.۶ میلیون مسکن خالی در کل کشور، زیاد کردن نسبی در تابستان امسال که فصل جابه جایی هست، قطعا رخ خواهد داد. اگرچه رییس تحادیه املاک استان پایتخت کشور عزیزمان ایران اعتقاد است که کم کردن قیمت مسکن در ماه رمضان اتفاق خواهد افتاد.

اما توصیه ای که در این میان مطرح هست، این که امسال علاوه بر این عنوان زیاد کردن قیمت مسکن و همچنین زیاد کردن قیمت دلار و سکه و طلا به عنوان بازارهای موازی که نقش تعیین کننده ای از طرف صاحبخانه ها در قیمت گذاری اجاره ملک دارد، باعث شده است قیمت اجاره رشد بیشتری نسبت به سال های گذشته داشته باشد و نگرانی از رشد دوباره قیمت ها بعد از ماه مبارک رمضان و شروع فصل جابه جایی از این جهت زیاد هم شده است است.

حباب در قیمت اجاره‌بها

بر اساس آمار بانک مرکزی، اجاره بها در زمستان ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۹.۳ درصد رشد داشته هست. همچنین براساس آمار بانک مرکزی، در فروردین امسال شااخص کرایه مسکن اجاری در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.4 و 9.3 درصد رشد نشان می دهد.

بر این اساس، سهم هزینه مسکن در محاسبه شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی، معادل 33.1 درصد گزارش شده است است.

خسروی: مردم صبورانه وارد بازار مسکن شوند |سرحدی: اجاره‌نشینان توان مالی پرداخت اجاره سنگین را ندارند 

مکانیزم اجاره داری سنتی است

نرگس رزبان، کارشناس بازار مسکن در بررسی روند بازار اجاره سال جاری، گفته است: با توجه به اینکه مکانیزم اجاره داری در کشور عزیزمان ایران مبتنی بر شیوه سنتی است و اکثریت قریب به اتفاق موجرین، افرادی هستند که مسکن را به عنوان یک دارایی و با انگیزه حفظ قدرت خرید پول و به عبارتی با انگیزه سفته بازی خریداری می کنند، طبیعی است که میزان اجاره بها در تراز سودآوری سایر بازارها، تغییرات قدرت خرید پول (تورم) و قیمت مسکن قرار خواهد گرفت.

حباب در قیمت اجاره‌بها

به اعتقاد وی، طی سال های اخیر تولید مسکن از یک سو کم کردن داشته و از سوی دیگر، فزونی تولید در آخرهای دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، پدیده زیاد کردن تعداد منزل های خالی را به دنبال داشته هست، بنابراین نمی توان قضاوت دقیقی از کمبود واحد اجاره ای در مجموعه بازار داشت، ولی در سطح واحدهای کوچک متراژ با توجه به ساختار عرضه، با کمبود مواجه هستیم.

رزبان متذکر شده است است: طی سال های اخیر بیش از ۵۰ درصد واحدهای مسکونی ساخته شده است مساحت زیاد از ۹۰ متر مربع داشته اند، ولی حداقل ۶۰ درصد معاملات خرید و اجاره به واحدهای کمتر از ۹۰ مترمربع تخصیص داده شده است دارد که این نابرابری خود باعث رشد قیمت شده است است.

رزبان همچنین به تاثیرگذاری عوامل روانی بر تعیین قیمت اجاره بها اشاره و عنوان کرده است: عوامل روانی اغلب در سه ماهه دوم سال به علت تقارن با فصل نقل و انتقالات بروز می کند و در زیاد کردن هیجانی اجاره بها اثرگذار است.

رشد قیمت مسکن حبابی است

علیرضا سرحدی، کارشناس و فعال بازار مسکن نیز قیمت اجاره را تابع قیمت تورم دانسته و گفته است: با توجه به زیاد کردن قیمت ها در بسیاری از بازارها، زیاد کردن قیمت اجاره دور از ذهن نیست؛ هر چند بسیاری از اجاره نشینان توانایی مالی پرداخت اجاره های سنگین را ندارند.

به گفته سرحدی، زیاد کردن قیمت مسکن علت جهت زیاد کردن قیمت اجاره از طرف مالکان عنوان می شود. این در حالی است که رشد قیمت مسکن کاملا حبابی است و هیچ علت منطقی جهت این رشد وجود ندارد، بنابراین به نظر می رسد با رشد حبابی قیمت باید در انتظار رکود دوباره جهت بازار مسکن باشیم.

افزایش تدریجی اجاره بها قابل انتظار است

بهروز ملکی، تحلیگر بازار مسکن نیز چندی پیش در کانال تلگرامی خود نوشت: اجاره بهای مسکن از عوامل متفاوت درون و برون‎بخشی متاثر هست؛ به طوری که می توان آن را تابعی چند متغیره از عوامل متنوعی دانست (دو عامل مهم موثر بر قیمت رشد اجاره مسکن، قیمت های تورم عمومی و رشد قیمت مسکن است).

به اعتقاد وی، در فصول نقل و انتقالات (نیمه اول سال)، با جنبش عوامل روانی و انتظارات، اجاره بهای مسکن رشد می کند. بعد از عبور از این دوره، با فروکش نمودن تقاضای فصلی و فشار روانی در نیمه دوم سال، نوسانات بازار اجاره مسکن، تعدیل می شود.

وی همچنین در خصوص چشم انداز بازار اجاره نوشت: در خصوص چشم انداز بازار اجاره در سال ۹۷ نیز افزایشِ تدریجی اجاره بها از خردادماه، قابل انتظار هست. این روند، توانایی استمرار تا شهریور را خواهد داشت.

مردم صبورانه وارد بازار مسکن شوند

با این وجود، مصطفی قلی خسروی، مدیر اتحادیه املاک استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با تاکید بر این که باید استدلال های درست و صحیحی از اوضاع بازار مسکن ارائه کنیم، گفته است: مردم و متقاضیان مسکن باید در این بازار صبورانه اقدام کنند.

وی متذکر شده است است: زمانی که مردم و یا مشاوران املاک می گویند گرانی در این بازار ایجاد شده، تمامی کالاها گران می شود، بنابراین باید صبورانه در این بازار کارها را پیش ببریم.

خسروی تاکید کرده است: قیمت مسکن در ماه رمضان به خاص در بازار رهن و اجاره تثبیت می شود و در بعضی از مناطق نیز شاهد کم کردن قیمت نیز خواهیم بود.

نرخ اجاره در سال ۹۷ چه تغییراتی می کند؟

نایب مدیر اتحادیه مشاوران املاک نیز گفته است: قیمت اجاره بها در سال ۹۷ در شهرهای کوچک تغییری نخواهد کرد و در شهرهای بزرگ نیز به نسبت تقاضا قیمت اجاره بها زیاد کردن خواهد یافت.

وی تاکید کرده است: یکی از عواملی که موجب رشد قیمت اجاره می شود، سوداگری در این بازار است و قیمت اجاره به صورت حباب گونه و منطقه ای زیاد کردن می یابد و بعضی از سوداگران عامل رشد سفته بازانه قیمت اجاره بها در بازار هستند.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: اجاره | ایران | بازار | ایرانی | بازار کار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs