نمک معرفی میلیون میلیونی استان قم متخصص قلب

نمک: معرفی میلیون میلیونی استان قم متخصص قلب پلیس آگاهی دندانپزشک کلاهبرداری دندانپزشکی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی موکلین ما بچه‌های نظام‌اند/ قرار نیست شعار دهید ، وکیل متهم/ قاضی

سومین جلسه پیگیری به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب با حضور دو متهم پرونده، وکلای مدافع آنها، وکلای شرکت نفت، وکلای بانک مسک

موکلین ما بچه‌های نظام‌اند/ قرار نیست شعار دهید ، وکیل متهم/ قاضی

وکیل متهم: موکلین ما فرزند های نظام اند/ قاضی: قرار نیست شعار دهید

عبارات مهم : معرفی

سومین جلسه پیگیری به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب با حضور دو متهم پرونده، وکلای مدافع آنها، وکلای شرکت نفت، وکلای بانک مسکن، وکلای شرکت تامین اجتماعی و کارشناسان بانک مرکزی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دادگاه با قرائت آیاتی از کلام الله مجید شروع شد و در ابتدا قاضی مقیسه گفت: امروز سومین جلسه پیگیری به اتهامات متهمین باند بزرگ اخلالگران نظام اقتصادی و کلاهبرداری از شرکت نفت و شرکای بابک زنجانی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به صورت علنی شروع می شود.

موکلین ما بچه‌های نظام‌اند/ قرار نیست شعار دهید ، وکیل متهم/ قاضی

وی افزود: نماینده دادستان، مهدی شمس و فلاح هروی متهمان پرونده، وکلای مدافع متهمان، وکلای شرکت نفت، وکیل بانک مسکن، وکیل شرکت تامین اجتماعی و کارشناسان بانک مرکز ی در جلسه دادگاه حضور دارند.

قاضی مقیسه با قرائت موادی از قانون آیین دادرسی کیفری بر رعایت نظم جلسه تاکید و رسمیت جلسه را اعلام کرد.

سومین جلسه پیگیری به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب با حضور دو متهم پرونده، وکلای مدافع آنها، وکلای شرکت نفت، وکلای بانک مسک

وی یادآور شد: در دو جلسه پیشین به اتهامات مهدی شمس پرداختیم. دفاعیاتش را شنیدیم که البته هنوز ادامه دارد. بر اساس کیفرخواست قرائت شده است به وسیله نماینده دادستان، مهدی شمس در جایگاه حاضر شود و دفاع خود را ارائه دهد.

رییس شعبه 28 دادگاه انقلاب مجددا اتهامات مهدی شمس را به متهم تفهیم کرد و افزود: افساد فی الارض از طریق همکاری در اخلال در نظام اقتصادی کشور با علم به موثر بودن کارها در ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، همکاری عالمانه و عامدانه در تشکیل شبکه شرکت یافته جهت جعل و استفاده از اسناد مجعول، کلاهبرداری و پولشویی اتهامات نامبرده است.

مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی از ریاست دادگاه خواست تا به یکی از وکلایش اجازه دهد تا چند دقیقه ای به جای او دفاع کند.

موکلین ما بچه‌های نظام‌اند/ قرار نیست شعار دهید ، وکیل متهم/ قاضی

فلاحتی وکیل متهم ردیف دوم خطاب به ریاست دادگاه گفت: منشاء پرسشها امروز تحریم دشمن های هست. اگر تحریم نبود این پرسشها هم نبود. معامله ای بین دو شرکت انجام می شد، اگر پول کشور عزیزمان ایران بر می گشت آیا شاکی وجود داشت؟ آیا مدعی العموم می توانست طرح دعوا کند؟ بعد اگر جرمی واقع شده، عدم پرداخت پول هست؛ آن هم به دولت اسلامی. اگر پول پرداخت می شد جرمی نبود. اگر وزارت نفت که بنا به قوانین خاص خود عمل می کند می توانست در آن دوران عمل کند، نیازی به اصحاب این پرونده نبود.

وی افزود: وزارت نفت قانون خاص خود را دارد، یک شخص نمی تواند با دولت معامله کند، باید یک شرکت باشد. آن شرکت از وزارت نفت، نفت بخرد و وجه آن را به دولت بازگرداند. شرکتی از «اچ کی» نفت خریده و پولش را برنگردانده و عنوان فقط عنوان نفت نیست. پول نقدی هم است که وزارت نفت به بعضی متهمین داده یا مصرف جای دیگر شده است یا نتوانسته اند ماموریت خود را انجام دهند. این چه ربطی به موکلین ما دارد؟ موکلین ما فرزند های این نظام اند. باندی در میان نیست که همه با هم دست به دست هم دهند و مال بیت المال را تصاحب کنند.

سومین جلسه پیگیری به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب با حضور دو متهم پرونده، وکلای مدافع آنها، وکلای شرکت نفت، وکلای بانک مسک

قاضی مقیسه در این هنگام در تصویر العمل به این بیانات وکیل مدافع مهدی شمس گفت: قرار نیست شعار بدهید و رجزخوانی کنید، اینها حزب اللهی نیستند. مدعی العموم موارد را بررسی کرده و تشخیص داده که شبکه شرکت یافته ای هستند. این موارد بر اساس بیانات مدعی العموم و کیفرخواست پرونده هست. یک شبکه شرکت یافته در داخل کشور با تعدادی افراد که پرونده ارزش هم مطرح است بیت المال را غارت کردند.

رییس دادگاه گفت: آقای شمس شما می گویید عافیت طلب ها گوشه ای نشسته اند، شما آنها را معرفی کنید. اگر هم ما به افرادی رسیدیم شما به ما معرفی نکردید، دستگاه های امنیتی نظام و قوه قضاییه به اینها رسید. اینگونه نیست و نمی شود که سه نفر این همه اموال را به تنهایی ببرند. تعدادی از جمله مدیرعامل وقت بانک مسکن، وزرای سابق و مدیر شرکت ایکو دعوت شده است اند و از آنها تحقیق شد. هر فردی کوچکترین کمکی در این باره کرده باشد با آنها برخورد خواهد شد. نظام با کسی تعارف ندارد. شما جوری شعار می دهید و رجز می خوانید که اینها فرزند حزب اللهی هستند. شعار ندهید، رجز نخوانید، قانونی و مستدل سخن بگویید.

موکلین ما بچه‌های نظام‌اند/ قرار نیست شعار دهید ، وکیل متهم/ قاضی

فلاحتی وکیل متهم ردیف دوم در میان سخنان قاضی پرسید: اگر پول ها برمی گشت اینها متهم بودند؟

قاضی مقیسه هم پاسخ داد: در اینجا سئوال و جواب نکنید، مستدل و قانونی صحبت کنید.

در این هنگام مهدوی وکیل مدافع شرکت نفت به منظور ارائه توضیحاتی از جای برخواست و گفت: 1 میلیارد و 427 میلیون و 500 هزار یورو به بابک زنجانی پرداخت شده است هست. بابک زنجانی گفته بود من بانک دارم و می توانم پول شما را به دلار و یورو تبدیل کنم. دی ماه 1391 چندین ماه از پرداخت ها گذشته بود و تبدیلی انجام نشده بود.آقایان با آن پول ها چیزهای دیگری خریده اند.

وکلای متهمین به این بیانات مهدوی انتقاد داشته و تصویر العمل نشان دادند.

قاضی مقیسه اعلام کرد: وکلای مردها شمس و فلاح اجازه صحبت دهید. با شلوغ کاری کار درست نمی شود. جواب تان را آقای مهدوی داد. آقای شمس وکلایی گزینش کردید که حرفی از قانون نزده اند، بلکه شعار داده اند و رجز خوانده اند.

متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی با دستور قاضی مقیسه در جایگاه قرار داده شد و در دفاع از خود اظهار کرد: 91 بار در کیفرخواست زنجانی دروغگو خوانده شده، ولی حالا که نوبت من شده، او راستگو لحاظ شده است هست. من کسی را دروغگو نمی پندارم و قضاوت را بر عهده دادگاه می گذارم.

شمس ادامه داد: بر اساس قانون، هر ادعای بی اهمیت یا کم اهمیت باید مستند به اسناد و ادله متقن باشد. از طرف دیگر، هر شراکتی باید تعریف شود، من در هیچ یک از اینها نقشی نداشتم.

متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی گفت: یک سئوال از همه وکلای حاضر دارم و آن اینکه یک بشکه نفت معادل چند لیتر است؟ این سئوال را جهت بزرگی این عملیات می پرسم. هر 7.5 دهم بشکه معادل یک تن هست، حالا شما ببیند دو میلیون بشکه چه اقیانوسی هست. ضمن اینکه من کاره ای نبودم و فقط نظارت داشتم. این پرونده کیفری نیست و حقوقی است و عنوان بدهی و بدهکار مطرح است.

مهدی شمس بیان کرد: نستراداموس نبودم که به نیت زنجانی پی ببرم، بلکه نهادهای امنیتی بعد از کلی بررسی، به عنوان رسیدند. در اینجا یک فعلی انجام شده است و بعدا من با نیت خیر وارد شدم تا به دور زدن تحریم ها کمک کنم و به همین خاطر در انگلستان و آمریکا تحت تعقیب قرار گرفتم، البته هر آنچه جهت مملکتم انجام دادم، ادعایی ندارم، ولی غصه ام این است که به من اتهام زدند.

این متهم اضافه کرد: آقای زنجانی همواره می گفت با توکل بر خدا و جهت کمک به ممکلت وارد این میدان شده است هست. نظام هم به زنجانی اعتبار داده بود و هنگامی که اعتبار می دهند، حتما اعتبارسنجی شده است است.

قاضی در این میان گفت: شما می خواهید باندی و تشکیلاتی بودن کارها را برطرف کنید، ولی در دفاعیات تان این وجود ندارد.

رییس دادگاه خاطرنشان کرد: بیانات زنجانی را که چند روز گذشته به شعبه دعوت کردم می خوانم تا ببیند چقدر نقش مهم داشتید. زنجانی گله داشت که ارز فروش نبوده در حالی که کارهای اولیه وی ارزفروشی و کارهای آرایشی بوده هست. شخص فلاح و شما بودید که زنجانی را به مسئولان معرفی کردید و او را صورت ای دارای دو بانک مستعد در فروش نفت معرفی کردید.

قاضی مقیسه گفت: زنجانی در بیانات خود گفته که من از سال 88 با شمس و فلاح رفیق شدم و به این نتیجه رسیدم که شمس می تواند به من در قضیه اقتصادی و نفت کمک کند. در جریان نفت، شمس را از انگلیس به مالزی دعوت کردم و فلاح هم حضور داشت. زنجانی ادامه داد که به همراه وکلای خارجی به مالزی رفتیم و آبان ماه سال 91 به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است و شمس گفت من آماده ام انبار کنم و بفروشم. بعدا زنجانی اعلام می کند که وزیر نفت گفته تحویل می دهیم. شمس گفت که می شود با انتقال نفت از مالزی به دبی تا سه ماه دیگر آن را به تاخیر بیاندازیم. من و شمس و فلاح و فردی که به تازگی دستگیر شده، امضا کردیم، سپس به شارجه رفتیم. شرکت فال اوضاع خوبی نداشت، ولی شمس گفت اوضاع فال خوب هست. زنجانی گفته شمس به من اعتماد داد و گفت خیالت آسوده باشد، اوضاع این شرکت خوب هست. آنجا دفتر گرفتیم و نیرو استخدام کردیم و شمس نفت را آنجا به فروش رساند.

متهم ردیف دوم به قاضی گفت: در آن جلسه من و فلاح بودیم، اینها جهت کار بانکی ارزش آمده بودند، زنجانی دروغ می گوید.

قاضی از متهم سئوال کرد که آیا شما با زنجانی به فال نرفتید؟ که متهم در پاسخ گفت: خود زنجانی با «ع. الف» صحبت کرد و از جلسه که بیرون آمد گفت که اینها قابل اعتماد هستند؛ من فقط امکان سنجی کردم.

مهدی شمس افزود: جلسه مالزی مربوط به سال 89 یا 90 است و آن موقع اصلا نفتی در کار نبود. به کرات در همین کیفرخواست گفتند این فرد دروغگو هست. اگر قرار باشد تمام اصل پرونده را که بر اساس بیانات یک فرد که متهم هست، بگذاریم که درست نیست. خود من ابتدا به وزارت اطلاعات نامه نوشتم که اینها دارند دزدی می کنند و دیگر هم هیچ ارتباطی با فال ندارم.

در ادامه جلسه دادگاه، مهدی شمس به بیان ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت: یکی از ایرادات مهم من آن است که بیش از وظیفه خودم را درگیر کردم و بقیه خود را کنار کشیدند. از وقت بازداشت زنجانی جهت کمک به کشور، 5 بار به کشور عزیزمان ایران آمدم و گزارشاتی راجع به اونر ایر و فال دادم و فراتر از وظایف خود عمل کردم.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: در جلسه ای که در مالزی بود، اصلا بحث هواپیما مطرح نبوده و تصمیم به انتقال نفت داشتید.

متهم در پاسخ گفت: مرا با زنجانی رو به رو کنید. اصلا این بیانات را نمی پذیرم و کذب هست. من جهت خرید هواپیما به مالزی رفتم.

شمس در ادامه دفاعیات خود گفت: در بارنامه فروشنده و خریدار و کسی که تحویل می گیرد، وجود دارد. در اینجا فروشنده، بخش بین الملل نفت است و خریدار ندارد. یکی از پرسشها این است که اصلا بارنامه ای در رابطه با این محموله ها وجود ندارد.

قاضی مقیسه گفت: کدام گمرک بدون بارنامه می پذیرد؟ اصلا امکان ندارد.

متهم با بیان اینکه امکان دارد؛ گفت که در این خصوص توضیح می دهد.

مهدی شمس افزود: در خیلی از موارد به خاص این مورد خاص پیش می آید که برگه ای را به عنوان رسید می دهند؛ لیکن شرکت نفت بارنامه ها را در خزانه نگهداری می کند و اگر بارنامه تحویل بدهد امکان دارد توقیف شود. تمام بارها خارج از بندر و گمرک تحویل داده شده است هست. جهت اینکه مالکیت کالا احراز شود، رسید انبار گرفتم تا مشخص شود مالکیت مربوط به شرکت ایزو است.

قاضی سئوال کرد: یعنی با رسید انبار، کالا را از گمرک رد کردید؟

متهم پاسخ داد: شرکت فال 700 هزار تن انبار ذخیره داشت که در منطقه آزاد قرار دارند و ما بارها را خارج از بندر تحویل دادیم. هر شرکتی یک سیستمی دارد تا موقعیت کشتی در همه جا مشخص باشد. ما این سیستم را خاموش می کردیم و تمام عملیات شبانه انجام می شد. یکی از دلایل اینکه حمل ها متوقف می شد این بود که کشتی های کشور عزیزمان ایران را بیمه نمی کردند. قوانین بسیاری هم در مورد آلودگی آب وجود داشت. مثلاً کشتی دماوند ایرادی پیدا کرده بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این کشتی مقداری از نفت را به دریا ریخته بود که همه تا صبح بیدار بودیم و با مواد شیمیایی تمیز می کردیم و با مقداری رشوه و زیرمیزی به گارد ساحلی مسئله را حل کردیم. در جرم من در انگلستان هم گفته شده است قاچاقچی و دورزن تحریم؛ حمل این نفت ها را قاچاق می دانستند که خود مشکلاتی را به وجود می آورد.

متهم تاکید کرد: اعتباراتی را هم که شرکت نفت داده بود خودش ارجح تر از عنوان نفت هست. من در عنوان نفت در مردادماه جهت کمک وارد شدم. شما می گویید هر که هر جا کمک کرده مقصر هست، خیلی ها به ایشان کمک کردند.

قاضی مقیسه در میان سخنان متهم گفت: شما می گویید افراد امین او را به من معرفی کرده اند، آیا مردها «و – د» و «م» امین هستند؟

شمس پاسخ داد: بله؛ «و- د» امین است.

قاضی مقیسه از مهدی شمس خواست که عنوان آشنایی اش را با این دو نفر توضیح دهد که متهم گفت: آشنایی من با آقای «و-د» مربوط به پرسشها کاری و مربوط به مسائلی است که در دادگاه نمی توانم بگویم. آقای فلاح هم امین من هستند، من پشت آقای فلاح نماز می خوانم.

رییس شعبه گفت: اینگونه نیست که افراد امین زنجانی را به شما معرفی کردند، شما بودید که زنجانی را به افراد امین نظام به گونه ای نشان دادید که گویی این فرد، فردی امین هست. شما بابک زنجانی را به «و-د» معرفی کردید.

قاضی خطاب به متهم گفت: «و – د» می گوید بابک زنجانی را مهدی شمس به من معرفی کرد.

شمس در پاسخ گفت: من این کار را نکردم؛ نمی شود هر که هرچه می گوید همان باشد. با این حساب تمام بانک ها و شرکت ها و چهار وزیر که در این باره کمک کردند شریک حساب می شوند. من در شرایط اضطرار و تمام کسانی که در این باره کمک کردند با نیت خیر وارد شدیم.

قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: راجع به همان بانک کنت و بانکی که در مالزی بود شما به گونه ای جلوه دادید که بابک زنجانی دو بانک دارد؛ واقعیت را بگویید.

متهم در حالی که جو دادگاه برایش ناامید کننده شده است بود به قاضی گفت: شما گوش به حرف واقعیت نمی دهید.

مهدی شمس در ادامه بیان کرد: نکو 8 محموله داشت. شما تاریخ تقدم و تأخرها را نگاه کنید و بعد قضاوت کنید. شما به گونه ای نسبت به من قضاوت دارید که من احساس می کنم از قبل محکوم هستم و بی جهت دفاع می کنم. اگر معرفی در تجارت جرم است که نصف مردم دنیا را باید دستگیر کنند. آقای «و – د» جهت منافع خود کار می کند و به خاطر اعتماد به من کاری نمی کند.

وی افزود: مگر معرفی جرم است؟ همه کارهای تجاری دنیا با همین معرفی انجام می شود. آقای «و – د» به عنوان یک مسئول نظام باید امکان سنجی می کرد.

قاضی مقیسه گفت: به شما اعتماد کردند.

متهم ادامه داد: اصلا بحث اعتماد نیست. هیچ کس به خاطر اعتماد، آبروی خود را نمی برد. ضمن اینکه تاریخ ها نیز در این پرنده مشخص است.

مهدی شمس گفت: در کیفرخواست یک جایی گفته شد من مورد اعتماد نظام بودم و در جای دیگر گفتید که اجنبی هستم.

قاضی مقیسه پاسخ داد: ما گفتیم نفت ممکلت را به کسی دادند که تابعیت دوگانه دارد و می تواند برود و برنگردد.

متهم گفت: من که آمدم.

قاضی مقیسه افزود: آمدن تان چه فایده دارد؟ نفت و پول همه رفته هست. نمی گویید هم پول نفت کجاست. افراد متدینی بودند که قادر بودند بهتر از شما عمل کنند، ولی شما و فلاح و زنجانی طوری عمل کردید که انگار کسی قادر به فروش نفت نیست.

مهدی شمس گفت: ما هم فرزند های وقت جنگ هستیم.

قاضی مقیسه پاسخ داد: ما نگفتیم شما فرزند های وقت جنگ نیستید. ما می گوییم افراد بهتر از زنجانی بوده اند. کسی که سابقه زندان دارد و کسی که در جهت کارهای آرایشی شرکت می زند قابل اعتماد نیست. کسی که چک اش برگشت می خورد قابل اعتماد نیست.

نجفی نماینده دادستان هم بعد از اجازه از قاضی اظهار کرد: در اینجا فقط بحث معرفی مطرح نیست بلکه در کنار آن کلی کار هم انجام شده است هست. شما در این قراردادها نقش موثر داشتید. هیچ کس نگفته صرف معرفی جرم است ولی هنگامی که یکسری اعمال کنار هم قرار می گیرد، یک شبکه بوجود می آید. زن «م» در تشکیلات زنجانی، یک نقشی را ایفا می کند، آقای «ص» در تاجیکستان یک نقش دیگر دارد، کارمندان دیگر زنجانی به شکل دیگر عمل می کنند. زنجانی در قالب یک موسسه یک ال سی صادر کرده و تایید کننده هم بانک خودش است که اصلا بانک نیست بلکه یک ماشین جعل بوده است.

نجفی گفت: در این شبکه مجرمانه که منتج به عدم برگشت وجوه شد، بحث نفت هست. نگویید کالا را به من ندادند. نقش شما خیلی فعال تر از اینهاست. شما در راس هرم، این بار را مدیریت می کردید. به لحاظ حقوقی شما حتما تحویل گیرنده بار بودید و به عنوان نماینده ایزو قرارداد بستید و آقای فلاح هم عضویت سهامداری در ایزو داشته هست. شما در تمام این سلسه مراتب با فال حضور داشتید وگرنه امروز دعوای شما با فال معنا نداشت. بعد شما ذی نفع بودید که دعوا به طرفیت فال مطرح کردید.

نماینده دادستان توضیح داد: یک و دو دهم میلیارد یورو نفت تحویل شما شده است هست؛ بنابراین اظهار نکنید که هیچ نقشی نداشتید. در وجوه نقدی هم که به زنجانی دادند، نقش شما در تبدیل این وجوه و خریدها بسیار محرز هست. خواهش می کنم به جای اینکه بگویید معرفی جرم هست، به سلسه کارها خود بپردازید. کجای کیفرخواست آمده که معرفی جرم است؟

مهدی شمس هم در پاسخ به بیانات نماینده دادستان گفت: شرکت ایزو خریدار و شرکت نفت هم فروشنده بوده هست. ال سی داده و ال سی را هم قبول کردند. باید ال سی ها را چک می کردند و من در این قضیه نقش نداشتم. در رابطه با فال نیز من به وزارت اطلاعات و شرکت نفت گزارش دادم و 20 نامه هم جهت مقام محترم تحقیق نوشتم و فراتر از وظیفه خود عمل کردم.

متهم افزود: زنجانی فردی سخنور و سخنگوست و مسایل را با حالت بازاریابی مطرح می کند. از سال 89 نیز با قرارگاه خاتم و شهرداری همکاری داشته و از سال 91 نیز شریک بانک ملت بوده هست. اساس کار بازاریابی این است که طرف توانمندی های خود را زیاد از آنچه است نشان دهد و عرف هم است.

قاضی مقیسه در این حین گفت: زنجانی که خودش انجام نداده، با تایید شما دو فرد، آقایی که هیچ اعتباری نداشته، معتبر معرفی شده است هست. بیانات زنجانی و مسئولان نشان می دهد که شما او را تایید کردید.

متهم مدعی شد: بابک زنجانی از قبل با وزیر رفیق بوده هست. طبق بیانات نماینده دادستان، از یک و چهار دهم میلیارد دلار، 600 میلیارد به پیمانکاران و 600 میلیارد نیز به صرافی داده شده، آیا ردیابی نشده است؟ تنها جایی که براق هست، اونر ایر و فال است.

متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی افزود: درخواست دارم یک دادگاه غیرعلنی گذاشته شود و در رابطه با خیلی پرسشها صحبت شود.

قاضی مقیسه گفت: عنوان را بررسی می کنم.

رییس دادگاه گفت: چند محموله تحویل گرفتید؟ همه تحویل شما شده، درست است؟ که متهم پاسخ داد: خیر

قاضی گفت: حسب کیفرخواست و تحقیقات صورت گرفته کل محموله های نفتی به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون یورو به طور مستقیم و غیر مستقیم تحویل شما شده است هست، قبول دارید؟

متهم: قبول ندارم، از یک میلیون و 900 هزار تا، یک میلیون و 400 هزار مربوط به فال بوده و بقیه به افراد دیگر تحویل شده است هست. من اصلا از ال سی ها خبر نداشتم. 6 هواپیما در اونر ایر وجود داشت که قرار بود هما بخرد، ولی زنجانی گفت که خودمان بخریم.

قاضی مقیسه گفت که پول اونر ایر را از کجا دادید؟ که متهم گفت: پول اونر ایر را از فال پرداخت کردیم.

رییس شعبه 28 دادگاه انقلاب به صدور یک چک جهت خرید فال اشاره کرد که متهم گفت: اصلا چکی در کار نبوده و همه از طریق سوئیفت خریداری شده است است.

شمس در ادامه دفاعیات خود گفت: اگر قرار باشد، الی سی مجعول صادر شده است باشد، من خودم یکی از قربانیان این ال سی ها هستم. در هنگام ارایه ال سی ها به نفت من اصلا کشور عزیزمان ایران نبودم و وقت امضای قراردادها نیز من اصلا اطلاع نداشتم. کدام سند جعلی را صادر کرده ام؟ اتهام شراکت در جعل و استفاده از سند مجعول علیه من، متکی به اسناد متقن نیست.

مهدی شمس گفت: در خصوص پرداخت و فروش نقشی نداشتم. من در حمل و تحویل بار نقش داشتم. من نمایندگی بودم، فال بدون اجازه فروش کرده است.

قاضی مقیسه گفت که شکایت می کردید؟ و متهم در پاسخ گفت که شکایت کرده ام.

مهدی شمس بیان کرد: من در کلاهبرداری و ال سی هیچ نقشی نداشتم. در محکمه قبلی اصلا به حرف های من توجهی نشد که امیدوارم در این دادگاه توجه شود.

متهم راجع به ورود زنجانی به مجموعه نفت اظهار کرد: علم و اطلاع من در آن وقت از خرید هواپیما، زیاد نبوده و پول هواپیماها نیز قبل از سال 91 پرداخت شده است هست. من تلاش کردم به کشور کمک کنم. بابک زنجانی جهت مذاکره با مسئولان نفت به لوزان می رود و اصلا من حضور نداشتم.

متهم اضافه کرد: 14 اردیبهشت سال 91 حساب های شرکت اچ کی وابسته به نیکو در بانک اف آی آی بی افتتاح می شود. این حساب ها به وسیله شرکت اس سی تی بنکرز افتتاح شده است که در کشور عزیزمان ایران و قابل ارزیابی بوده هست. وظیفه راستی آزمایی، وظیفه خود مردها بوده هست. حتما یک امکاناتی داشته که این کار را انجام دادند. حتی چند روز پیش شنیدم که شراکت بانک ملت با بابک زنجانی به توصیه بانک مرکزی بوده است.

مهدی شمس گفت: در اینجا آب از سرچشمه گل آلود هست؛ لیکن هیچ گونه امکان سنجی جهت فروش نفت و سایر موارد انجام نمی شود. 4 خرداد سال 91 نخستین پرداخت هنگفت به دستور بانک مرکزی انجام می شود. دو ماه بعد از جلسه لوزان سوئیس یعنی 2 خرداد 91 و دو هفته بعد از افتتاح حساب نزد اف آی آی بی و چند روز بعد از فروش نخستین محموله نفتی، با توجه به توصیه «ک. د» جلسه ای در دفتر «الف.د» تشکیل می شود و من هم بابت خرید کشتی به آنجا رفتم.

قاضی مقیسه گفت: شخص شما زنجانی را به جلسه بردید. همه جلسات و روند کار راجع به فروش و خارج کردن نفت بوده و اصلا بحث خرید هواپیما و کشتی نبوده است.

متهم گفت: حتی اگر من معرفی کرده باشم، تاریخ های ورود زنجانی به مجموعه نفت به قبل از این تاریخ باز می گردد. اصلاً در آن جلسه بحث نفت نبود. من جهت فروش کشتی به جلسه رفتم.

در این حین نماینده دادستان از متهم پرسید که آینده محموله ای که به زن یو دادند چه شد؟ که متهم بیان کرد: یک محموله برگشت خورد.

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: چند روز قبل از آقای «م» تحقیق شده است و گفته شمس مکرر زنگ می زد و در مورد محموله شرکت نفت سئوال می کرد. اگر نقش نداشتید چطور این جمله را به «م» گفتید که این محموله جهت زنجانی است و آیا می خواهی به شرکت نفت بازگردد. «س. ج» هم در بیانات خود گفته که تمام محموله های نفتی را غیر از یک یا دو مورد به شخص مهدی شمس تحویل داده است.

قاضی مقیسه اظهار کرد: شما مانع بازگشت محموله نفتی به کشور عزیزمان ایران شدی؟

متهم در پاسخ گفت: من به خاطر ضرر و زیانش گفتم. می خواستم از بابت خیرخواهی کمک کنم.

نماینده دادستان یادآور شد: اگر شما نقشی نداشتید، چه صحبتی با زن یو داشتید که متهم گفت آقای «ج.س» به من گفت که با زن یو صحبت کنم.

متهم ردیف دوم در ادامه دفاعیات خود گفت: آقای «و -د» به من گفته بود زنجانی با وزیر دوستی دارد و اخیرا هم از طریق آقای فلاح مطلع شدم که در بحث خرید گوشت و مرغ نیز همکاری داشته است و آقای «ن.م» را هم فقط یک بار دیدم.

قاضی مقیسه گفت: آقای زنجانی می گوید مجری کارهای ما مردها شمس و فلاح بوده اند.

متهم تاکید کرد: اصلا چنین چیزی نیست و ایمیل های زنجانی موجود است.

در این حین، قاضی مقیسه ادامه پیگیری به این پرونده را به 27 تیر ماه موکول کرد.

واژه های کلیدی: معرفی | پرونده | دادگاه | بابک زنجانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs